تبلیغات
Welcome - نقد و بررسی بازی Kinect Adventures

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 25 دی 1389
http://www.gamerfuzion.com/blogs/wp-content/uploads/2010/11/Kinect-Adventures-Review-600x234.jpg
همزمان با عرضه‌ی Kinect، سنسور حرکتی بدعت آمیز Microsoft، این كمپانی بازی‌های زیادی را برای این سنسور روانه‌ی بازار كرد. یکی از این بازی‌ها که مایکروسافت بیشتر روی آن مانور میداد، Kinect Adventures بود. از مهمترین عواملی که باعث می‌شد مایکروسافت روی این بازی تمرکز زیادی داشته باشد، سبک عامه پسند و جذاب این بازی بود، به طوری که سازنده‌ی بازی اظهار داشت كه این بازی می‌تواند همه نوع گیمر از Casual تا Hardcore را مجذوب خود کند. حال باید دید که شرکت بزرگ Microsoft تا چه حد توانسته در ساخت این بازی موفق ظاهر شود.

همانطور که می‌دانید این نوع بازی‌ها از داستانی بهره‌مند نیستند و KA هم از همین قاعده پیروی می‌کند، پس چاره‌ای نیست و باید به سراغ دیگر قسمت‌های دیگر بازی برویم.

گیم پلی یکی از نکاتی بود که شرکت سازنده‌ی بازی یعنی Good Science تمرکز زیادی روی آن داشت، باید بدانید که هماهنگ کردن یک بازی با Kinect کار بسیار سختی است، زیرا باید تمام حرکات بدنتان را بدون ایراد و درست شبیه سازی کرده و در بازی جای بدهد، باید بگوییم Good Science تا حدودی در این کار موفق بوده، اما درست و کامل نتوانسته این کار را انجام دهد.

یکی از عواملی که خیلی‌ها از جمله بنده نگرانش بوده‌ام، لگ در هنگام انجم عناوین كینكت بوده است. خوشبختانه شرکت سازنده‌ی Kinect Adventures توانسته مشکلات تأخیر بازی را به خوبی برطرف کند و شاهد لگ کمتری باشیم، اما شاید بعضی مواقع دستگاه چند صدم ثانیه دیر عمل کند که آن هم زیاد به چشم نمی‌آید.

اول بازی کمی تمرین به شما داده می‌شود. شما حتماً باید در حالت ایستاده بازی را دنبال کنید، مطمئن شوید که محیطتان خالی است و بعد از آن یکی دیگر از تمرین‌های مهم بازی جلویتان است، شما باید جایتان را تنظیم کنید که کجا بایستید، 2 حالت Good و Best در حالت‌های ایستادن وجود دارد. بهتر است کمی از Kinect فاصله گرفته و عقب‌تر بروید تا در مکان "Best" قرار بگیرید. وقتی به منوی بازی می‌رسید شما می‌توانید با دستتان منو‌ها را کنترل کنید، این کار بسیار لذت بخش و آسان است. حال در منو چند گزینه وجود دارد و می‌توانید برای بازی کردن گزینه‌ی Adventures را بزنید.

در بخش Adventures که می‌شود گفت بخش مرحله‌ای بازی است 5 مینی گیم وجود دارد، اعم از Rallyball ،Reflex Ridge ،Space POP ،River Rush و Leaks 20,000 که هر کدام دارای نقاط مثبت و منفی نیز هستند، که در ادامه درباره‌ی آن‌ها توضیحات مختصری می‌دهم.

در مینی گیم River Rush، بازیکنان در دریاچه‌‌ای قرار می‌گیرند و باید با قایق بادی خود سکه‌ها را با بدن خود به دست آورند. بعضی از این سكه‌ها در سکوهای بلندی هستند، شما باید با استفاده از پرش این سکه‌ها را جمع آوری کنید. یکی از مشکلات این قسمت قرار گرفتن سکه‌ها هستند، به طوری که بنده درک نکرده‌ام چطور یک بازیکن می‌تواند گوشه‌ی صفحه بپرد و سکه‌ها را به دست آورد! همچنین فقط 2 نوع نقشه برای این مینی گیم طراحی شده كه بسیار كم است و خیلی زود باعث خستگی و تكراری شدن بازی می‌شود.

مینی گیم دیگر بازی Reflex Ridge می‌باشد. بازیکنان روی تخته‌ای قرار می‌گیرند و باید با "پرش، جاخالی دادن، شتاب دادن خود به جلو برای سرعت گرفتن و نشستن" از موانع رد شوند و در آخر هم سکه‌ها و الماس‌ها را جمع آوری کنند. شاید خیلی از مواقع شما پرشتان کمی کوتاه بوده و متأسفانه دستگاه نتواند آن را تشخیص دهد، یا در موقع دیگر وقتی می‌خواهید به سمت چپ یا راست بروید، به اندازه‌ی کافی قدرت مانور برای بازی نداشته باشید و سنسور مرتباً دستور بازگشت به وسط را بدهد.

در Space POP بازیکنان زیر آب قرار می‌گیرند و باید حباب‌ها را با استفاده از شنا کردن به دست آورند، هر چه بیشتر سکه‌ها را جمع کنند امتیاز آن ها بیشتر می‌شود. از مشکلات این قسمت کم عمق بودن و جذاب نبودن این مینی گیم است. بعضی مواقع که شنا می‌کنید و می‌خواهید به روی آب بیایید، حرکت دست‌ها را به خوبی تشخیص نمیدهد و برای پایین آمدن هم این مشکل به وجود می‌آید و در کل می‌توان ضعیف‌ترین مینی گیم بازی را Space POP دانست.

یکی از مینی گیم‌های زیبای بازی Rallyball است. شما باید با استفاده از توپ خود، جعبه‌ها را شكسته و امتیازها را جمع کنید، هرچقدر بیشتر این کار را انجام دهید، توپ‌ها بیشتر می‌شوند كه در این صورت باید با همه‌ی اعضای بدن خود این کار را انجام دهید.

و امّا آخرین مینی گیم بازی یعنی Leaks 20,000. شاید بتوان گفت زیباترین و جالب‌ترین مینی گیم بازی، Leaks 20,000 است. در این مینی گیم شما در آکواریومی قرار می‌گیرید و در آنجا ماهی‌های بزرگی وجود دارند؛ آن‌ها خودشان را به شیشه‌ی آکواریوم می‌زنند و یکی از جاهای آکواریوم را سوراخ می‌کنند. حال شما باید با اعضای بدن خود مانع از خروج آب شوید و با دست، پا و حتی سر خود جلوی نشتی‌ها را بگیرید! در این مینی گیم شاهد ایراد خاصی نیستیم اما مطمئناً وجود کمی تنوع بیشتر این بخش را جذاب‌تر می‌کرد.

شما همچنین می‌توانید این 5 مینی گیم را به صورت 2 نفره نیز بازی کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورتی كه این بازی را تهیه كردید، حتماً حالت 2 نفره و یا آنلاین بازی را تجربه كنید، چراكه هیجان بسیار بیشتری خواهد داشت.

در حالت آنلاین Kinect Adventures می‌توانید مینی گیم‌های بازی را با دوستان خود به صورت اشتراكی به اتمام برسانید. در بعضی مواقع، در این قسمت شاهد لگ‌های اعصاب خورد کنی هستیم که شاید بعضاً موجب بیرون آمدن از بازی نیز شود. مسلماً اگر این بخش از بازی تا این حد لگ نداشت، جذابیت آن بیش از این می‌شد.

یکی دیگر از بخش‌های فوق العاده جالب بازی، عکس گرفتن هنگام انجام بازی است. مثلاً هنگامی که در حال انجام بخش River Rush هستید، در بعضی صحنه‌ها که پرش می‌کنید و حالت قیافه‌تان خنده‌دار می‌شود، سنسور از شما عکس می‌گرید و پس از تمام کردن مینی گیم عكستان به شما نشان داده می‌شود؛ نكته‌ی جالب اینجاست كه در زیر عکس‌هایتان هم توضیحات خنده داری هم داده می‌شود مانند "You Know Kung Fu" برای مواقعی که حالتتان شبیه کنگ فو کارها می‌شود و ... همچنین می‌توانید در منوی اصلی به قسمت Pictures بروید و تمامی عکس‌هایی که در طول انجام بازی، Kinect از شما گرفته است را ببینید. این را هم باید گفت كه متأسفانه این عکس‌ها از کیفیت چندان خوبی برخوردار نیستند و معمولاً تار می‌باشند.

از جمله اشکالات بارز بازی محتوای كم و تکراری شدن سریع آن است. همانطور که در نقد خواندید فقط 5 مینی گیم در بازی وجود دارد. با اینکه این 5 مینی گیم مهیج هستند اما خیلی زود تکراری و خسته کننده می‌شوند. البته سازندگان سعی داشته‌اند با قرار دادن Challengeها تا حدودی این مشكل را برطرف كنند؛ مثلاً شما باید در یک زمان خاص یک مینی گیم را تمام کنید و رکورد دوستان یا افراد خانواده‌تان را بزنید. همچنین اگر به شبکه‌ی Xbox LIVE دسترسی دارید، می‌توانید رتبه خودتان را در Leaderboard جهانی و یا در میان Friend‌هایتان بالا ببرید.

در مجموع Kinect Adventures در زمینه‌ی گیم پلی تقریباً تواسنته به خوبی مخاطبانش را جذب کند، اما خسته کننده شدن، وجود لگ‌های فراوان در حالت آنلاین و تعدادی مشکلات دیگر که در بالا خواندید، مانع از آن شد که به یك عنوان عالی و كامل تبدیل شود.

تیم سازنده‌ی Kinect Adventures برای گرافیك بازی به سراغ موتور قدرتمند Unreal Engine 3 رفته تا یک گرافیک خوب و زیبا را ارائه دهد و باید گفت که در این کار نسبتاً موفق هم بوده است. انیمیشن شخصیت‌ها بسیار خوب كار شده است. محیط نیز از طراحی بسیار شاد و زیبایی برخوردار است و باید گفت که KA در زمینه‌ی هنری واقعاً عالی عمل کرده است. اما یکی از ایراد‌های بازی وجود برخی باگ‌های گرافیكی موقع پریدن است که در بعضی مواقع پای شخصیتتان در زمین فرو می‌رود! Draw Distance بازی هم بی‌نقص نیست اما شما را تا حدودی راضی خواهد كرد و شاهد مناظر زیبایی از فواصل دور هستیم، ضمن اینكه طراحی افكت آب در مینی گیم River Rush نیز عالی صورت گرفته است. بافت‌های بازی هم كیفیت قابل قبولی دارند، هرچند بعضی مواقع کیفیتشان پایین می‌آید. نورپردازی بازی هم به لطف موتور قدرتمند UE3 خوب به نظر می‌رسد. طراحی شخصیت‌ها نیز همان آواتار Xboxتان است و ما شاهد طراحی هیچ شخصیتی نیستیم و این شمایید که شخصیتتان را طراحی كرده‌اید. در مجموع می‌توان گرافیک Kinect Adventures را از نظر هنری بسیار خوب و از نظر تکنیکی معمولی دانست. می‌توان گفت Good Science توانسته استفاده‌ی خوبی از موتور Unreal Engine 3 کند و یک گرافیک خوب را ارائه دهد.

خب به آخرین بخش بازی یعنی صداگذاری می‌رسیم. با توجه به اینکه آواتارتان شخصیت بازی است، مکالمه و حرفی در بازی رد و بدل نمی‌شود اما به جای آن Soundtrack‌های بسیار شاد و زیبایی را در بازی شاهد هستیم. موزیک‌های نواخته شده در بازی کاملاً با جو آن همخوانی دارد. برای هر یک از مینی گیم‌ها موزیک‌های اختصاصی در نظر گرفته شده که همین کار از تکراری شدن Soundtrack‌ها جلوگیری می‌کند. بعضی مواقع هم آواتارتان صداهایی مانند "Ouch, Oh, Whoaa" و ... در می‌آورد که جالب به نظر می‌رسد. می‌توان گفت Kinect Adventures در ضمینه‌ی صداگذاری خوب عمل کرده و مطمئناً همه از Soundtrack‌های شاد و زیبای آن لذت می‌برند اما وجود کمی تنوع برای صدای شخصیت‌ها می‌توانست این بخش از بازی را بهتر كند.

و در آخر، Kinect Adventures یک بازی بسیار جذاب و جالب است که می‌تواند همه نوع سنی را جذب خود کند، پس اگر Kinect را خریداری كردید این بازی نیز به همراه آن خواهد بود، پس از ان لذت ببرید و اگر دسترسی به Xbox LIVE دارید حتماً آن را به صورت مشارکتی و با دوستان خود تجربه كنید و اگر هم این دسترسی را ندارید، می‌توانید با اعضای خانواده‌تان از آن لذت ببرید.ارسال توسط فرزاد پولادی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
دوست دارید این وبلاگ به کدام دامین متصل شود؟
پیوند های روزانه
فایر فاکس